Aktualitet

Gërdeci/Shtyhet seanca për Fatmir Mediun,çfarë ndodhi në Apelin e Posaçëm


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:39 - 17/09/21 |
Opi Nion

Është shtyrë në Apelin e Posaçëm seanca për ish-ministrin e Mbrojtjes Fatmir Mediu lidhur me çështjen “Gërdeci”.

Mësohet se shkak për shtyrjen e seancës është bërë fakti që Fatmir Mediu nuk ka marrë dijeni rregullisht për seancat. Kështu seanca në dhomën e Këshillimit nuk është zhvilluar.

SPAK iu drejtua në muajt e parë të vitit Gjykatës së Lartë me kërkesën për revokimin e vendimit të 2009 që pushoi çështjen ndaj Mediu me arsyetimin se nuk mund të gjykohet pasi ishte me imunitet.

“Me referimin në parashikimin e pikës 1, shkronja b), të nenit 46 të ligjit 98/2016 si dhe, në interesin e treguar nga media, komunikohet në mënyrë të përmbledhur se, sot më datë 17.09.2021, ora 10:00, në Gjykatën e Posaçme të Apelit për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar, ishte planifikuar për t`u shqyrtuar në dhomë këshillimi çështja me nr. 212 akti, datë regjistrimi 03.09.2021, mbi ankimin e Prokurorit të Posaçëm dhe trashëgimtarëve të viktimës E.D., seancë e cila, sipas nenit 427/a pika 4 të K.Pr.Penale, u shty për të vijuar më datë 24.09.2021, ora 10:00, për shkak se njëra prej palëve, konkretisht z. F.M. nuk ka marrë dijeni rregullisht”, thuhet në njoftimin e Gjykatës.

Kujtojmë se në tragjedinë e Gërdecit mbetën 26 të vrarë dhe qindra të plagosur.

Seanca e radhës është caktuar më 24 shtator./Opinion.al

Pas