-Kulturë

Gazeta franceze (1931)/ Si u festua dështimi i atentatit ndaj mbretit Zog


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:47 - 02/04/20 |
Al Do

Nga Aurenc Bebja, Francë

“Journal des débats politiques et littéraires” ka botuar, të enjten e 26 shkurtit 1931, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me një manifestim madhështor për shpëtimin nga jeta të Mbretit Zog gjatë atentatit të Vjenës, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albani”, e ka sjellë për publikun shqiptar:

Shqipëri

Manifestim mbretëror

Për të festuar dështimin e atentatit ndaj mbretit të Shqipërisë, dje, në orën 4 të pasdites, u zhvillua një manifestim mbresëlënës që mblodhi më shumë se dhjetë mijë njerëz dhe u zhvillua në rend të përsosur përpara pallatit mbretëror.

Nëna mbretëreshë dhe princeshat u shfaqën në ballkon, të përshëndetura me një gëzim të madh nga turma.

Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania: https://www.darsiani.com/la-gazette/journal-des-debats-politiques-et-litteraires-1931-dhjete-mije-njerez-u-mblodhen-para-pallatit-mbreteror-per-te-festuar-deshtimin-e-atentatit-ndaj-mbretit-te-shqiperise/

Pas