Sport

Futbolli në zi, ndahet nga jeta legjenda e Gjermanisë, Gerd Müller


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:58 - 15/08/21 |
Opi Nion

Gerd Müller, sulmuesi i Bayern Munich dhe i kombëtares gjermane, është ndarë nga jeta mëngjesin sotëm në moshën 75-vjeçare.

Futbollisti vuante prej disa vitesh nga sëmundja e pashërueshme e Alzhaimer.

Lajmi i trishtë është bërë i ditur nga klubi bavarez, i cili e dha njoftimin me anë të një deklarate për shtyp.

Muller ka shënuar 68 gola në 62 ndeshje për kombëtaren gjermane, me të cilën fitoi Kampionatin Evropian në vitin 1972 dhe Kupën e Botës në 1974.

Vetëm Leo Messi, në vitin 2012, ishte në gjendje të mposhte rekordin e tij për golat e shënuar në një vit. Muler ka fituar edhe një Top të Artë në vitin 1970 dhe dy Këpuca të Arta për golat e shënuara në 1970-ën dhe 1972-shin.

Pas