Aktualitet

Fundjava rikthen pushuesit kosovarë, fluks në pikën kufitare të Morinës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:49 - 06/06/21 |
Opi Nion

Qytetarët nga Kosova kanë zgjedhur Shqipërinë për të kaluar fundjavën.

Bazuar në të dhënat e Policisë së Kosovës, të premten dhe të shtunën, në pikën e kalimit kufitar të Morinës, nga Kosova për në Shqipëri, kanë kaluar 41 mijë e 146 persona dhe rreth 12 mijë automjete.

Bëhet me dije se gjatë ditë së premte kanë kaluar 5 mijë e 574 vetura me 19 mijë e 374 qytetarë. Ndërsa, vetëm gjatë ditës së shtune, janë 6 mijë 158 vetura me 21,772 pasagjerë.

Ndërkohë kujtojmë se Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme e Shqipërisë ka njoftuar se të gjithë personat që duan të udhëtojnë drejt Shqipërisë gjatë sezonit turistik, nuk kanë asnjë kufizim qoftë për test COVID-19 apo ndonjë dokument të veçantë për të hyrë në tterritorin shqiptar.

Sikurse u bë me dije edhe djenë në njoftimin zyrtar të Ministrisë për Evropën dhe Punët e Jashtme ky vendim ka hyrë në fuqi nga data 1 qershor./Opinion.al

Pas