Aktualitet

Fundjava/ Ndëshkohen 1120 shoferë në 24 orët e fundit, 13 në pranga


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:44 - 17/09/21 |
Opi Nion

Vijojnë kontrollet në rrugët e vendit më qëllim parandalimin e aksidenteve rrugore.

Policia e Shtetit bën me dije se intensifikohen kontrollet dhe monitorimi i qarkullimit të automjeteve, duke përdorur radarë, dronë, mjete të pauniformuara, kamera, aparate fotografike dhe alkooltestues.

Gjatë 24 orëve të fundit janë evidentuar dhe ndëshkuar 1120 drejtues mjetesh, për shkelje të Kodit Rrugor që janë kthyer në rrezik potencial për përfshirje në aksidente rrugore.

Në të gjithë vendin janë konstatuar dhe arrestuar 13 drejtues mjetesh, nga të cilët 8 për drejtim mjeti në gjendje të dehur dhe 5 për drejtim mjeti pa leje drejtimi. Janë pezulluar patenta, nga të cilat 25 për shpejtësi mbi normat e lejuara dhe 10 për drejtim mjeti nën efektin e alkoolit.

Gjithashtu, janë vendosur 301 gjoba me vlerë deri në 4.000 lekë të rinj, për shpejtësi tej normave të lejuara dhe 67 gjoba me vlerë 5.000 lekë të rinj (pa masën plotësuese të pezullimit të lejes së drejtimit), për drejtim mjeti nën efektin e alkoolit.

Ndërkohë, janë vendosur 4 masa gjoba me vlerë nga 10.000 deri në 40.000 lekë të rinj, për mosrregullim shpejtësie në qendrat e banuara.

Pas