Bota

Frikë për masakër natyrore, mbytet anija me naftë në Ekuador


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:19 - 24/04/22 |
Opi Nion

Një anije me 47 fuçi nafte është mbytur në brigjet e një prej ishujve Galapagos të Ekuadorit të shtunën.

Anija, e quajtur “Albatroz”, u mbyt pranë ishullit Santa Cruz, ndërsa lajmi është konfirmuar edhe nga kompania shtetërore e naftës Petroecuador, e cila ka thënë se është duke zhvilluar një plan emergjence për të mbikëqyrur zonën.

Galapagos janë të mbushur me gjallesa të rralla, shtëpia e breshkës më të madhe në botë dhe vlerësohen si Trashëgimi Botërore nga UNESCO-s.

Pas