Bota

Frika e pushtimit rus/Ambasada SHBA në Ukrainë thirrje për largimin e personelit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:47 - 22/01/22 |
Opi Nion

Nga frika e një pushtimi rus edhe pas dërgesave të para të armëve në Kiev, ambasada e SHBA në Ukrainë po bën thirrje për largimin e personelit diplomatik dhe familjeve të tyre nga vendi. Ministria e Jashtme gjermane po punon gjithashtu për një plan për largimin e familjeve të punonjësve në ambasadën gjermane.

Sipas CNNi, largimi i stafit të ambasadës amerikane ka të ngjarë të fillojë në krye të javës së ardhshme.

Sipas të njëjtave burime, masat shënojnë edhe zhvendosjen në qendrën e gravitetit të misionit diplomatik amerikan për të “ndihmuar Ukrainën në forcimin e mbrojtjes së saj kundër agresionit në rritje rus”.

Ish-republika sovjetike mori misionet e para të ndihmës ushtarake amerikane të shtunën, pas miratimit në dhjetor nga presidenti amerikan Joe Biden për 200 milionë dollarë ndihmë ushtarake.

Në një deklaratë nga Ambasada e SHBA-së në Kiev thuhet se 90 ton armë dhe municione u janë dorëzuar ushtarëve në vijën e frontit.

Ndërsa daullet e luftës bëhen më të forta, Estonia, Letonia dhe Lituania gjithashtu do të dërgojnë armë mbrojtëse në Ukrainë dhe qeveria çeke ka njoftuar se do të shqyrtojë kërkesën e Kievit për ndihmë. Britania do të dërgojë gjithashtu pajisje mbrojtëse.

Qeveria gjermane, nga ana e saj, ka refuzuar vazhdimisht dërgesat e armëve në Kiev, duke thënë se do të dorëzonte një spital fushate në Ukrainë në shkurt.

Në të njëjtën kohë, Ministria e Jashtme gjermane po punon për një plan për largimin e familjeve të punonjësve në ambasadën gjermane në Ukrainë në rast se tensioni me Rusinë përshkallëzohet më tej, sipas informacioneve të gazetës Bild.

Për çështjen e dërgesave të armëve, ambasadori ukrainas në Berlin, Andri Melnik, tha se “serioziteti i situatës kërkon një rishikim të menjëhershëm dhe një ndryshim kursi nga koalicioni qeverisës”.

Megjithatë, ministrja gjermane e Mbrojtjes Christine Lambrecht tha në një intervistë me Ëelt am Sonntag se “dorëzimi i armëve nuk do të ndihmonte në këtë moment – ky është një konsensus në qeverinë federale”.

Politikania socialdemokrat shtoi megjithatë se “një spital i plotë në terren, duke përfshirë trajnimin e nevojshëm, me financim të plotë gjerman prej 5.3 milionë euro” do të jepet muajin e ardhshëm./Opinion.al

Pas