ZZinstant

Fotogaleri/ Bangkoku, qyteti plotë ngjyra


               Publikuar në : 21:04 - 26/01/19 |
el ida

Bangkok, kryeqyteti i Tajlandës!

Qyteti ka rreth 10 milionë banorë,dhe falë zhvillimit të tij të papritur, është një nga ato qytete që ka më shumë trafik. Nga një port i vogël tregtar është bërë një nga qytetet më dinamike dhe me ndikim në Azinë Juglindore.

Në këtë qytet qëndron Pallati i Madh i Bangkok, ish-rezidenca zyrtare e sundimtarit të Tajlandës. Ai përbëhet nga njëqind ndërtesa që ju lënë pa frymë për shumëllojshmërinë e stileve arkitekturore dhe pasurinë e detajeve. Është një mozaikë me tempuj dhe kisha.

Bangkoku ka një hekurudhë të ngritur. Ai përbëhet nga dy linja hekurudhore që ndërpriten në një pikë të vetme për një gjatësi totale prej rreth 30 kilometrash. Kjo është mënyra më e shpejtë për të udhëtuar nga njëra anë e qytetit në tjetrën. Stacioni Siam është një pikë qendrore e qytetit, një vend takimi dhe destinacion ideal pazaresh.

Një nga faktet më interesante dhe kureshtare në lidhje me këtë pjesë të botës janë tregjet lundruese. Është pikërisht këtu, në brigjet e lumit që rrjedh jetën e vërtetë të njerëzve lokalë. Shitësit largohen herët, para agimit dhe shesin fruta, perime dhe suvenire në anije. Një traditë që pasqyron kulturën e të gjithë Azisë Juglindore. Ndër më të njohurit është ajo e Amphawa. Është një udhëtim i gjallë i anijeve që ofrojnë ushqim dhe prodhime artizanale./G.Z

Fotogaleri

fun-facts-about-bangkok cfa1576a48fa4bad04a586438daba57a-bangkok bangkok-day-trip Bangkok-1024x400 top-destination-bangkok tai-10 tai-8 tai-7 tai-6 tai-5 tai-2 tai
<
>

Pas