Kryesore

Foto-Video/ Kush janë të arrestuarit shqiptarë për 1.2 ton kokainë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:56 - 25/01/20 |
Geljano Fataj

Teksa njoftuan përfundimin me sukses të mega-operacionit, ku u sekuestruan 1.2 ton kokainë zyrtarët më të lartë të policisë greke folën dhe për personat e arrestuar. Pjesë më e madhe prej tyre, janë shtetas shqiptarë, ndërsa etiketohen si kriminelë të rrezikshëm, pasi më herët kanë qëlluar në drejtim të policisë greke.

Ndërkohë, korrespodenti i Top Channel, duke cituar burime nga policie greke thotë se kreu i organizatës është 41 vjeçari, Aleksandër Pemaj, një emër i njohur në botën e krimit shqiptar në Greqi. Sipas policisë, Pemaj ka qenë edhe herë të tjera në burg, madje ai është dënuar disa herë nga drejtësia për vepra penale tepër të rënda.

Ai ka qenë anëtar i bandës së Marian Kolajt, një i arratisur nga burgjet greke, i cili u ekzekutua prej policisë greke, gjatë një përleshjeje të armatosur në afërsi të kufirit shqiptar.

Përveç 8 të arrestuarve, janë identifikuar edhe disa shtetas shqiptare dhe arabe, të cilët aktualisht edhe pse janë identifikuar, ende nuk janë arrestuar. Të gjithë të arrestuarit ishin të skeduar prej policisë, edhe për ngjarje të tjera kriminale, madje të gjithë kishin kryer dënime në burgjet greke.

Kreu i policisë greke, tha se hetimet do të vazhdojnë, ndërsa priten edhe arrestime të tjera në Greqi, Shqipëri dhe Spanjë.

Emrat e te arrestuarve shqiptare nga aksioni për sekuestrimin e 1181 kg kokaine janë: SANDËR PEMA; ARBËR PËRDEDA; ERGON TUSI; ERLIN ZOTAJ; LEK DODA; MAKSIM PREÇI. / Opinion.al

Pas