Bota

Foto/Ukraina përballet me dimrin më të vështirë nga Lufta e Dytë BotëroreBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:55 - 04/12/22 |
Opi Nion

“Nëse mbijetojmë këtë dimër dhe do ta bëjmë, Ukraina patjetër do ta fitojë këtë luftë”, tha presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskiy, javën e kaluar.

Në një përpjekje për të detyruar Ukrainën të negociojë, javët e fundit Rusia është përpjekur të shkatërrojë infrastrukturën energjetike të vendit me një seri sulmesh masive. Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s akuzoi Vladimir Putinin për përdorimin e kohës së vitit si një armë lufte kundër Ukrainës.

Tani, me paralajmërimin e autoriteteve të Ukrainës për ndërprerjet e energjisë elektrike gjatë muajve të ardhshëm, miliona njerëz përballen me makthin e atij që pritet të jetë dimri më i vështirë në historinë e vendit që nga Lufta e Dytë Botërore./Opinion.al

View this post on Instagram

 

A post shared by The Guardian (@guardian)

Pas