Bota

Foto/ Publikohet imazhi i parë i variantit të ri të Covid-19, “Omicron”


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:57 - 28/11/21 |
Opi Nion

Fotoja e mëposhtme, është imazhi i parë i publikuar në botë i variantit të ri të Covid-19, “Omicron”.

Ky imazh është krijuar në fushën kërkimore të Mjekësisë Multimodale të “Bambino Gesu” në Romë, Itali.

Fotografia tregon strukturën e proteinës “Spike” të variantit Omicron, në të djathtë, dhe të variantit Delta, në të majtë.

“Omicron” ka shumë më tepër mutacione se Delta (dy variante shumë të ndryshme), të përqendruara në një zonë që ndërvepron me qelizat njerëzore.

“Studimet e mëtejshme do të na tregojnë nëse është më pak i rrezikshëm apo më shumë i rrezikshëm”, komentojnë studiuesit.

Tashmë shumë vende evropian si Britania e Madhe, Gjermania dhe Italia kanë raportuar raste me variantin e ri të Covid-19./Opinion.al

Pas