Bota

Foto Galeri/ 11 shtatori i vitit 2001, tragjedia që ndryshoi Amerikën


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:59 - 11/09/20 |
el ida

Më 11 shtator 2001, Shtetet e Bashkuara përjetuan sulmin më të rëndë të kryer ndonjëherë në tokën amerikane dhe sulmin më vdekjeprurës terrorist në historinë botërore.

Gati 3000 persona humbën jetën pasi disa terroristë morën peng katër avionë dhe fluturuan duke goditur disa pika të rëndësishme të Shteteve të Bashkuara por edhe gjithë globit.

Gjatë 102 minutave, të dy kullat e Qendrës Botërore të Tregtisë në New York u rrëzuan pasi avionët e rrëmbyer nga anëtarë të Al Qaedas u përplasën me to. Sulmet në qendër të Manhattan lanë të vdekur 2753 njerëz. Ky numër u rrit në 2977 me sulmet në Pentagon në Uashington dhe avioni që ra jashtë Shanksville, Pennsylvani.

Mijëra të tjerë mbetën të plagosur, triliona dollarë dëme u bënë dhe Amerika nuk do të ishte më kurrë e njëjta. Lufta kundër Terrorizmit së shpejti do të fillonte dhe e gjithë bota do të ndjente efektet e kullave të rëna.

Në përvjetorin e 19-të të sulmeve të 11 shtatorit, po risjellim disa nga fotot më dramatike të realizuara nga ajo ditë, që ndryshoi përgjithmonë historinë e Amerikës dhe të mbarë globit.

1 2 3 5 6 7 9 10 11 4 8
<
>

 

Pas