Kronikë

Foto/ Atentati në Tiranë, si u ekzekutua 40-vjeçari


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:30 - 11/06/20 |
Opi Nion

40-vjeçari Hekuran Billa është viktima e atentatit të ndodhur sot tek “Komuna e Parisit” në Tiranë. Në foto e siguruar nga LSA, shihet dera e makinës me timon anglez nga e cila u qëllua Billa. Autorët kanë qëlluar disa herë në drejtim të 40-vjeçarit për tu siguruar për vdekjen e tij.

Pasi u qëllua, Billa ka humbur kontrollin e makinës dhe më pas është përplasur me makinat që ndodheshin të parkuara pranë vendit të ngjarjes.

Vetëm pak minuta pas ngjarjes në Prezë të Vogël u njoftuar se një makinë ishte përfshirë nga flakët, dyshohet se kjo makinë është përdorur nga autorët që ekzekutuan Hekuran Billën. Branda makinës së përshirë nga flakët u gjet dhe një armë zjarri e dëmtuar.

Ndërkohë, rezulton se Billa është një person me precedent penal. Ai ka qenë i dënuar në Angli për vrasje, ndërsa është ekstraduar në Shqipëri. Ai ka përfituar ulje dënimi dhe më pas është liruar me kusht nga gjykata e Krujës.

Sipas të dhënave, në 14 tetor 2006 Billa në atë kohë 28 vjeç ka ekzekutar në Angli Prel Markun 22 vjeç në një klub në Park Royal.

Billa u shpall fajtor dhe u dënua me burgim të përjetshëm, dënim i cili më pas u konvertua në 34 vite burg.. Në këtë ngjarje u plagos dhe Musa Prahmani, i cili arrit të shpëtojë duke u hedhur nga dritarja e kulbit. Pas vrasjes, Billa u largua në Danimarkë, për t’i shpëtuar policisë. Por, autoritetet arritën ta prangosnin. Billa ishte një pjesë e një bande përfshirë në prostitucion dhe trafikimin e njerëzve./ Opinion.al

Pas