Bota

Foto/ Aktivistet topless ndërpresin fjalimin e kancelarit gjerman Olaf ScholzBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:11 - 22/08/22 |
Opi Nion

Protestuese topless ndërprenë kancelarin gjerman Olaf Scholz ndërsa ai përgatitej të mbante një fjalim në ditën e hapur të qeverisë së tij në Berlin.

Aktivistet u ngjitën në skenë me një slogan të shkruar në lëkurën e tyre që lexonte “EMBARGO E GAZIT TANI” përpara se ekipi i tij i sigurisë të ndërhynte.

Ky aktivitet vjen pasi një sondazh zbuloi se rreth dy të tretat e gjermanëve janë të pakënaqur me punën e liderit të tyre dhe koalicionit të tij, i cili është përballur me krizë pas krize që nga marrja e detyrës në dhjetor.

Vetëm 25% e gjermanëve besojnë se socialdemokrati po e bën mirë punën e tij, nga 46% në mars, sipas sondazhit të Insa për gazetën javore Bild am Sonntag.

Nga ana tjetër, 62% e gjermanëve mendojnë se Scholz – i cili ishte zëvendëskancelar nën udhëheqësen konservatore Angela Merkel në koalicionin e mëparshëm qeverisës – po e bën punën e tij keq, një numër rekord, krahasuar me vetëm 39% në mars.

 

Pas