Bota

Foto/ 3 emigrantë shpëtohen pas 11 ditësh qëndrimi në cepin e anijesBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:35 - 29/11/22 |
Opi Nion

Rojet bregdetare spanjolle shpëtuan tre emigrantë që u gjetën poshtë një anijeje që mbërriti në Ishujt Kanarie nga Nigeria këtë javë.

Tre burrat u gjetën në cisternën e naftës dhe kimikateve Alithini II, kur ai hyri në Las Palmas pas një udhëtimi 11-ditor nga Lagos në Nigeri, sipas faqes së internetit të gjurmimit të anijeve Marine Traffic.

Një foto e shpërndarë nga roja bregdetare i tregonte ata të ulur në një cep të anijes, pak mbi sipërfaqen e ujit.

Ata u dërguan në port, dhe u trajtuan në spital për dehidrim, sipas agjencisë spanjolle të lajmeve EFE.

Por nuk është hera e parë që emigrantët tentojnë të qëndrojnë në kushte kaq të këqija. Në tetor të vitit 2020, katër persona u strehuan në një cisternë nafte nga Lagos, duke u fshehur për 10 ditë përpara se policia t’i zbulonte kur anija hyri në Las Palmas.

Numri i emigrantëve që kalojnë nga Afrika e Veriut në Ishujt Kanarie është rritur në mënyrë dramatike që nga viti 2019.

Reuters citoi të dhënat spanjolle duke thënë se migrimi nga deti në arkipelag u rrit me 51% në pesë muajt e parë të këtij viti, krahasuar me një vit më parë.

Pas