Bota

Forcat ruse marrin qytetin juglindor të Ukrainës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:48 - 26/02/22 |
Opi Nion

Forcat ruse pushtuan qytetin juglindor të Ukrainës, Melitopol, të shtunën, njoftoi agjencia ruse e lajmeve Interfax, ndërsa Moska nisi sulme të koordinuara me raketa lundrimi dhe artilerie në disa qytete, përfshirë kryeqytetin Kiev.

Zyrtarët ukrainas nuk ishin menjëherë të disponueshëm për të komentuar mbi fatin e Melitopolit, një qytet me rreth 150,000 banorë. Nëse konfirmohet raporti i Interfax, i cili citon ministrinë ruse të mbrojtjes, do të ishte qendra e parë e rëndësishme e popullsisë që rusët kanë kapur që nga fillimi i pushtimit të tyre të enjten.

Më parë, zyrtarët ukrainas thanë se forcat ruse hodhën raketa lundrimi nga Deti i Zi në Mariupol, gjithashtu në juglindje, si dhe Sumy në verilindje dhe Poltava në lindje.

Autoritet e Kievit thanë se një raketë goditi një ndërtesë banimi dhe një dëshmitar i Reuters tha se një tjetër goditi një zonë afër aeroportit. Të shtëna me armë shpërthyen pranë ndërtesave qeveritare në qendër të qytetit rreth agimit, tha një dëshmitar i Reuters. Shkaku nuk ishte i qartë.

Presidenti Volodymyr Zelenskiy, duke folur në një video-mesazh nga zyrat e jashtme të tij në Kiev, ishte sfidues.

“Ne nuk do të lëmë armët, do ta mbrojmë shtetin tonë”, tha ai.

Pas paralajmërimesh nga udhëheqësit perëndimor, presidenti rus Vladimir Putin pushtoi nga veriu, lindja dhe jugu, një sulm që kërcenon të përmbysë rendin në Europën e pas luftës së Ftohtë./Opinion.al

Pas