Rajoni

Fluturimet nga vendet jashtë BE, me Greqinë të ndaluara deri me 31 gusht


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:04 - 19/08/20 |
Opi Nion

Greqia ka shtyrë deri më 31 gusht pezullimin e fluturimeve nga vendet që nuk janë pjesë e Bashkimit Europian, sikurse ka bërë me dije Autoriteti Grek i Aviacionit Civil. Kjo masë sipas autoriteteve vjen për shkak të situatës së rënduar nga pandemia në disa vende, dhe në përpjekje për të ndaluar përhapjen e COVID-19.

Ndërkohë, edhe pse nuk janë pjesë e BE, Greqia ka lejuar fluturimet për vende si : Australia, Gjeorgjia, Kanadaja, Zelanda e Re, Japonia, Korea e Jugut, Ruanda, Tajlanda, Uruguaji, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Tunizia.

Gjithashtu, nuk do të ketë kufizime edhe për:

Shtetasit e Zonës së BE / Shengenit, si dhe bashkëshortët ose qytetarët e tyre me të cilët kanë hyrë në një marrëveshje bashkëjetese, dhe fëmijët e tyre (të mitur).

Stafi mjekësor dhe infermieror, si dhe profesionistë dhe studiues në fushën e shëndetësisë.

BE / Zona e Shengenit rezidentë afatgjatë dhe shtetas të vendeve të treta që marrin një leje qëndrimi në Zonën BE / Shengen.

Anëtarët e misioneve qeveritare dhe autoriteteve diplomatike ose konsullore.

Personeli ushtarak dhe i sigurisë së bashku me stafin e Sekretariatit të Përgjithshëm për Mbrojtjen Civile.

Personat e punësuar në fushën e transportit, përfshirë ekuipazhet e avionëve, detarët, zjarrfikësit e personelit të fluturimit me qira dhe ekuipazhet.

Drejtuesit e kamionëve (dhe personeli i tyre i nevojshëm) që kalojnë nëpër Greqi për të transportuar mallra.

Studentët, pasagjerët tranzit, kujdestarët e moshuar dhe personat me aftësi të kufizuara dhe punëtorët bujqësorë sezonalë.

Greqia ka shënuar së fundi shifra në rritje të rasteve Covid, ndërsa një pjesë e tyre janë identifikuar në pikat kufitare./Opinion.al

 

 

 

Pas