Bota

“Florence”/ Një ditë pasi preku tokën, shkakton 13 viktima në SHBA


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:07 - 16/09/18 |
b.f

Një ditë pasi preku tokën, stuhia tropikale “Florence”, shkaktoi 13 viktima, përfshi një foshnje.

Mësohet se përmbytje të mëdha janë shkaktuar në disa zona të të dy Karolinave në SHBA.

Zyrtarët paralajmërojnë se pritet të shkaktohen edhe më shumë dëme gjatë ditëve në vijim.

Zyrtarët e Karolinës së Veriut, po u sugjerojnë shoferëve se cilat autostrada të frekuentojnë dhe cilat jo.

Kjo, për të shmangur bllokimet e mundshme të njerëzve.

Gjëja e parë që dua të parandaloj momentalisht është të mos i lë më gjatë në pritje mijëra njerëzit e bllokuar nëpër autostrada të ndryshme”, tha Sekretari për Transportin i shtetit në fjalë, Jim Trogdan.

Zyrtarët paralajmëruan se përmbytjet vetëm sa kanë nisur.

Florence ‘sulmoi’ brigjet e Karolinës së Veriut të premten në mëngjes, si një uragan i kategorisë së parë./Opinion.al

 

 

Pas