Bota

Fjalimi i presidentit Biden në OKB: Një luftë bërthamore nuk mund të fitohetBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:11 - 21/09/22 |
Opi Nion

Në fjalën e tij në Asamblenë e Përgjithshme të OKB në Nju Jork, Presidenti amerikan Joe Biden u kërkon të gjitha kombeve të riangazhohen për të mos lejuar përhapjen e armëve bërthamore.

“Pavarësisht se çfarë po ndodh tjetër në botë, Shtetet e Bashkuara janë të gatshme të ndjekin masa kritike të kontrollit të armëve,” thotë ai. “Një luftë bërthamore nuk mund të fitohet dhe nuk duhet të luftohet kurrë”-vijoi Biden.

Joe Biden dënoi edhe kërcënimet e Presidentit të Rusisë, Aleksandër Putin  kundër Europës për konflikt bërthamor.

Ai përsërit se Rusia po bën kërcënime të papërgjegjshme për të përdorur armë bërthamore.

Pas