Bota

Finlanda e Suedia në NATO/Erdogan: Aleatët të respektojnë shqetësimet e Turqisë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:09 - 18/05/22 |
Opi Nion

Pas aplikimit të Finlandës dhe Suedisë për anëtarësimin në NATO ka ardhur edhe reagimi i presidentit të Turqisë, Recep Tayyip Erdogan.

Presidenti turk tha këtë mëngjes se ai pret që aleatët e NATO-s të kuptojnë ndjeshmërinë e Turqisë për sigurinë.

Në një fjalim para ligjvënësve nga partia e tij në pushtet, ai përsëriti gjithashtu pikëpamjen e tij se delegacionet suedeze dhe finlandeze nuk duhet të shqetësohen të vijnë në Turqi për të diskutuar çështjet.

Dhe ai tha se Suedia nuk duhet të presë që Turqia të miratojë ofertën e saj për anëtarësim në NATO pa kthyer “terroristët”.

Turqia akuzon dy vendet nordike se strehojnë anëtarë të Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK), një grup që ajo e sheh si një organizatë terroriste, dhe pasuesit e Fethullah Gulen, të cilin Ankaraja e akuzon për orkestrimin e një përpjekjeje për grusht shteti të vitit 2016.

Sipas agjencisë zyrtare turke të lajmeve, Finlanda dhe Suedia kanë refuzuar dhjetëra kërkesa për ekstradimin e militantëve kurdë, të cilët Turqia i përshkruan si terroristë.

Pa mbështetjen e të gjithë anëtarëve të NATO-s, Suedia dhe Finlanda nuk mund t’i bashkohen aleancës ushtarake, megjithëse presidenti i SHBA Joe Biden tha dje se ishte i bindur se mund të arrihet konsensusi, shkruan BBC./Opinion.al

Pas