Life Style

Familja më e vjetër në botëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:04 - 16/10/22 |
Opi Nion

Familja spanjolle Hernández Pérez mban Rekordin Guinness për moshën më të vjetër të kombinuar midis 12 vëllezërve dhe motrave të familjes.

Në këtë mënyrë, Luis, Miguel, Gloria Hortensia, Francisco Manuel, Ángela, Modesto Pedro, Amada del Pino, Rosario Ofelia, Juan, María del Carmen, José Santiago dhe Alejandro Hernández kanë arritur një moment historik që nuk hyn vetëm në historinë e komunës ku banojnë (Moya), por në atë të botës, duke u bërë familja më jetëgjatë në planet. Së bashku ata bëjnë 1057 vjeç, duke marrë parasysh se moshat e tyre variojnë nga 76 deri në 98 vjeç.

José Santiago është më i madhi nga 12 fëmijët e Modesto Hernández dhe Martina Pérez. I lindur në vitin 1922, dhjetorin e ardhshëm do të mbushë 100 vjeç. Nga ana e tij, Luis Hernández Pérez, i lindur në 1946, në moshën 76-vjeçare është më i riu në familje. Të gjithë ata kanë lindur në komunën e lartpërmendur të Gran Canaria, e cila ka një popullsi prej 7 833 banorësh.

Familja spanjolle ka thyer kështu rekordin e mbajtur nga një familje pakistaneze, e cila kishte një moshë totale 1042 dhe 315 ditë.

Pas