Bota

Facebook, Twitter dhe YouTube fshijnë postimet e Trump për keqinformim


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:16 - 06/08/20 |
el ida

Postimet e Presidentit Donald Trump, u fshinë nga Facebook, Twitter dhe YouTube, për keqinformim rreth koronavirusit.

Postimi i  fshirë në Facebook ishte një video nga një intervistë e Trump në emisionin “Fox&Firends” në Fox News, ku presidenti thoshte se fëmijët janë pothuajse imunë ndaj koronavirusit.

Edhe YouTube, kishte fshirë videon pasi përmbante keqinformime rreth Covid-19. Por intervista e plotë nuk është fshirë ende nga kanali në YouTube i Fox News.

Disa orë më vonë, rrjeti “Twitter” bllokoi përkohësisht fushatën e zotit Trump, duke mos e lejuar të postonte komente nga llogaria e saj, deri sa fushata hoqi një postim me të njëjtën video.

Skuadra e fushatës presidenciale të Trump akuzoi 3 prej platformave kryesore të rrjeteve sociale në botë se po rreshtoheshin kundër presidentit, duke thënë se Trump thjesht kishte treguar një fakt.

“Kompanitë e mediave sociale nuk janë arbitër të të vërtetës”, tha Courtney Parella, zëdhënëse e skuadrës së fushatës presidenciale të Donald Trump./Opinion.al

Pas