Aktualitet

Eurobondi/Ibrahimaj:Hera parë që e marrim me afat 10-vjeçar, borxhi publik 80.2%Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:30 - 24/11/21 |
Opi Nion

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Dalina Brahimaj, ka folur për mediat në lidhje me faktin se Shqipëria ka mundur të emetojë Eurobondin me vlerë prej 650 milionë euro dhe për herë të parë afati i shlyerjes do të jetë 10-vjeçar.

Kështu bëri me dije Ministrja e Ekonomisë, Delina Ibrahimaj, e cila e konsideroi “historike” afatin e gjatë prej 10 vitesh të maturimit, ndërsa ky borxh do të duhet të shlyhet deri në vitin 2031.

Ibrahimaj sqaroi se kuponi i Eurobondit ishte 3.5% ndërsa norma e interesit afatgjatë ishte 3.75%, teksa thekson se emetimi i tij rikonfirmuar besimin e investitorëve dhe tregjeve ndërkombëtare financiare në ekonominë e vendit tonë. Me marrjen e këtij Eurobondi, borxhi publik i Shqipërisë shkon në 80.2%.

Shqipëria ka dalë për herë të 5 në tregjet ndërkombëtare, ky operacion u mbyll me sukses dje. Eurobondi u emetua me vlerën 650 mln euro dhe afat maturimi 10 vjeçar. Kuponi i eurobondit ishte 3.5% ndërsa norma e interesit afatgjatë ishte 3.75%. Krahasuar me dy Eurobondet e fundit, ky pati një kupon që është në një vlerë të barabartë me 2020, por këtë radhë ka një veçanti, zgjatja e maturimit është 3 vite më larë, maturimi më i lartë që Shqipëria ka marrë në emetimin e titujve ndërkombëtare“, tha ministrja./Opinion.al

 

Pas