Sport

Euro 2020/ Mposht Kroacinë, Spanja kalon në çerekfinale


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:44 - 28/06/21 |
Opi Nion

Spanja ka kaluar në çerekfinalet e “Euro 2020”, pasi mposhti Kroacinë me rezultatin 5-3 në minutat shtesë.

90 minutat përfunduan në barazim 3-3, ndërkohë që në shtesë ishte Alvaro Morata ai që zgjidhi ndeshjen me një gol me të majtën. Më pas, Oyarzabal vulosi gjithçka me golin e pestë.

Spanja e nisi keq ndeshjen, duke i dhuruar një gol të pabesueshëm kroatëve, pasi topi i kthyer pas nga Pedri, nuk u ndalua dot nga portieri Unai Simon dhe përfundoi në rrjetë. Kjo goditje nuk e trullosi Spanjën, që me Sanabria barazoi rezultatin (38’) që në pjesën e parë.

Në të dytën, Azpilicueta kaloi në avantazh iberikët (57’), ndërsa 20 minuta më vonë, Ferran Torres duket sikur e vulosi përballjen me golin e tretë. Por, ekipi ballkanas nuk e kishte thënë ende fjalën e fundit. Brenda 7 minutave, Orsic dhe Pasalic (85’ dhe 92’) shënuan dy gola dhe e dërguan ndeshjen në shtesë.

Në 30 minutat e shtesës, Kroacia nuk kishte më “karburant” për të përballuar Spanjën, duke i dhënë lamtumirën Evropianit. Spanja tashmë pret në çerekfinale fituesen e çiftit Francë-Zvicër.

Pas