Sport

Euro 2020/ Itali e pathyeshme në fazën e grupeve, Zvicra mposht Turqinë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:55 - 20/06/21 |
Opi Nion

Italia e ka mbyllur me sukses fazën e grupeve në Euro 2020, duke mposhtur në ndeshjen e tretë kombëtaren e Uellsin 1-0, e cila edhe pse me humbje festoi kualifikimin për në fazën e 1/8-ave.

Italianët e nisën ndeshjen me të njëjtën ritëm si edhe në dy takimet e para në grup dhe arritën të gjejë golin me anë të Pessina-s në fundin e pjesës së parë. Edhe në pjesën e dytë, skuadra e drejtuar nga Mancini vijoi të dominoi ndeshjen dhe gjithçka u bë edhe më e lehtë në momentin kur Ampadu u ndëshkua me kartonin e kuq. Megjithatë, Uellsi u mbrojt mirë dhe nuk lejoi pësimin e të tjerë golave.

Në ndeshjen tjetër të këtij grupi, Zvicra fitoi 3-1 me Turqinë, ku Xherdan Shaqiri arriti të shënojë dy gola. Pavarësisht kësaj fitoreje, Zvicra u rendit e treta, pas golavarazhit më të dobët se Uellsi dhe tashmë duhet të presë nëse do të jetë te katër ekipet më të mira të renditura të tretat në grup.

Pas