Te Fundit

Estonia mur me gjëmba në kufi me Rusinë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:45 - 29/08/15 |
b.f

Estonia ka planifikuar të ndërtojë një mur me gjemba në kufirin lindor me Rusinë. Autoritetet vendase bëjnë me dije se muri do të jetë 110 km i gjatë dhe 2,5 m i lartë dhe në pjesën e sipërme do të jetë i rrethuar me gjemba. Ndertimi per murin ndares do të nisë në vitin 2018 dhe do t’i kushtojë qeverisë estoneze 71 milion euro. Situata e tensionuar mes Rusisë dhe Ukrainës ka bere qe Estonia te marre masa ekstreme mbrojtjeje. Muri gjithashtu do të shërbejë dhe si fortese per emigrantët qe vershojne cdo dite nga lindja e BE drejt vendeve te BE-se

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas