Kronikë

Ergys Dashi, viktima e katërt shqiptare e narkotrafikut në Ekuador


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:10 - 23/01/22 |
Opi Nion

Mbrëmjen e së shtunës mbeti i vrarë gjatë një atentati në Ekuador Ergys Dashi, i cili dyshohet se është i përfshirë në trafikun e lëndëve narkotike. Dashi është viktima e katër shqiptare që vritet në Amerikën Latine.

Pas ekzekutimeve mafioze të cilat nisën që në vitin 2017 me Hidrin e përfunduan me Adriatik Tresën në 2019, Guayaquil u rikthye sërish në arenë përplasjesh mes grupeve shqiptare.

Sipas autoriteve ekuadoriane, vizita e parë e 34-vjeçarit në Ekuador daton që në vitin 2018, ku mendohet se qëndronte nën identitet të rremë. Ergys Dashi dyshohet se ka qenë dhe një lidhje e afërt e Mond Çekiçit, i cili u ekzekutua një vit më parë në Durrës, sapo kishte dalë nga banesa e tij.

Ende nuk dihet nëse Dashi, i cili kishte festuar një ditë para ekzekutimit ditëlindjen e tij, u qëllua për shkak të trafikut të kokainës apo si pasojë e konflikteve në Shqipëri, pasi dyshohet se ai kishte probleme hasmërie në vendin tonë e të dyja palët ishin të lidhura me trafikun në Ekuador.

Përplasjet mes bandave shqiptare kishin stopuar me eleminimin e Adriatik Tresës në vitin 2019, ndërsa, sipas prokurorit që kishte ndjekur çështjet e shqiptarëve, lufta për zotërimin e territoreve të narkotrafikut nuk do të ndalej, por do të ishte më e ashpër.

Pas