Bota

Erdogan pas vizitës në Qipro: Greqia kërkon armiq të Turqisë në SHBA


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:46 - 21/07/21 |
Opi Nion

Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan komentoi vizitën e tij në Qipro. Përpara gazetarëve turq ai mbajti sërish të njëjtin qëndrim lidhur me cështjen e Qipros dhe hapjen e qytetit të Varosia.

Presidenti turk kritikoi  Kryeministrin grek Kyriakos Mitsotakis për qëndrimin e tij ndaj raporteve mes dy vendeve, duke e akuzuar për tërheqjen e asaj që ishte rënë dakord në takimin e tyre të fundit në Samitin e NATO-s në Bruksel:

“Nëse më pyesni se si kemi ardhur këtu, ju e dini, ne patëm një takim me Mitsotakis në Bruksel. Në takimin tonë i thashë atij:” Tani e tutje, nuk ka kuptim të vendosësh një vend të tretë, të katërt mes nesh. është Greqia, ekziston edhe Turqia. Ju keni një mentor, unë gjithashtu kam një këshilltar. Le të aktivizojmë këshilltarët tanë. Lërini të negociojnë me njëri-tjetrin, të na sjellin rezultatin dhe pastaj të na takojmë për të arritur një rezultat. Dakord?  Pajtohemi.Më pak se një muaj ka kaluar që nga ajo kohë dhe ai ngrihet për të shkuar në Amerikë për të gjetur ndonjë armik të Turqisë. Ai supozohet t’ja dale që të përballë ata me ne. Ja! Ju i shihni zhvillimet në Mesdheun Lindor. Ata ende nuk mund të na japin një përgjigje pozitive për propozimin tonë për të organizuar një konferencë. Ata vazhdimisht e vënë atë në këmbët e tyre. Kjo është situata “, u shpreh Erdogan.

Plani për Varosin

Në lidhje me çështjen e Varosit, Rexhep Tajip Erdogan sqaroi se hapja e pjesshme e qytetit nga zonat e okupuara ka të bëjë me 3.5% të tij që korrespondon me 425 ndërtesa. Ai shkoi edhe më tej duke zbuluar detaje të synimeve të tij. Erdogan tha se dëshironte që Turqit Qipriotë t’i marrin këto prona nga pronarët e tyre, por tha se do të ishte e mundur që Turqit t’i merrnin ato gjithashtu.

“Së pari, dëshira jonë më ideale është, uroj që vëllezërit tanë në Qipron Veriore të aplikojnë për këto vende dhe t’i blejnë ato. Por mund të ketë nga ata që do të vijnë nga Turqia dhe do të zotërojnë pasuri të paluajtshme këtu. Ne mund t’i hapim rrugën kësaj . Nuk ka asnjë pengesë për këtë. Ende flitet që Jugu nuk do të interesohej shumë për punë të tilla. Për momentin, çështja që po i kushtojmë më shumë vëmendje është se zgjidhja ndaj këtij problemi duhet të bëhet në përputhje me ligjin, pa shkaktuar ndonjë problem, “tha Rexhep Tajip Erdogan.

“Shteti Turk i Qipros”

Ministri Rexhep Tajip Erdogan përsëriti edhe një herë qëndrimin e tij se një zgjidhje për çështjen e Qipros që ai e mbështet bazohet në njohjen e dy shteteve dhe argumentoi se pala turke është ajo që përpiqet për paqen dhe stabilitetin në ishull dhe rajon. Siç tha ai, “ka ardhur koha për negociata midis dy shteteve dhe jo komuniteteve”, duke theksuar se ata janë të vendosur të mos lejojnë përfshirjen e palëve të treta.

“Ne do të bëjmë çdo përpjekje që” Shteti Turk i Qipros “të njihet gjerësisht sa më shpejt të jetë e mundur,” tha ai, duke shtuar se “për ne nuk ka më Veri dhe Jug”, u shpreh Erdogan./Opinion.al

Pas