Bota

Erdogan nuk tërhiqet, do të bllokojë Suedinë dhe Finlandën për anëtarësim në NATOBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:54 - 28/06/22 |
Opi Nion

Turqia nuk do të tërhiqet nga qëndrimi i saj kundër Suedisë dhe Finlandës në samitin e krerëve të NATO-s në Madrid. Kjo deklaratë është bërë nga presidenti turk Recep Tayyip Erdogan.

Turqia ka bllokuar Suedinë dhe Finlandën për t’u bashkuar me aleancën ushtarake perëndimore, me akuzën se strehojnë armiqtë e Ankarasë, duke përfshirë anëtarë të grupit militant kurd të ndaluar.

Dy vendet nordike historikisht neutrale aplikuan për t’u bashkuar me NATO-n muajin e kaluar.

Pas