Aktualitet

Enver Hoxha, tjetër koment për librin në AngliBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:40 - 29/04/16 |
root

Në Shqipërinë e Enver Hoxhës të gjithë ishin potencialisht fajtor për çdo gjë. Kjo shaka lakonike vazhdoi: “Tre burra janë në burg. Njëri pyet, ” Për çfarë jeni ju këtu? ”Sepse kam mbështetur Popoviç. Po ju? ” Kam kundërshtuar Popoviç. Po ti?’. “Unë jam Popoviç ‘.”

Nën sundimin e Hoxhës, Shqipëria u bë shteti i parë ateist në botë.  Kishat dhe xhamitë u mbyllën, shkatërruan, ndërsa ikons, rrobat, librat fetarë u dogjën. “Të paktën 40 priftërinj katolikë u ekzekutuan”, shkruan Blendi Fevziu “mijëra të tjerë u burgosën, rrahën, torturuan, shumë të tjerë vdiqën në burg.”

Me këtë frazë të librit Enver Hoxha të gazetarit, Blendi Fevziu nis ky shkrim i botuar në portalin “The Tablet”.

“Duke udhëtuar përgjatë Shqipërisë në vitin 1996, 11 vjet pas vdekjes së Hoxhës, kam intervistuar një baba (imam) Bektashi Sufi në kryeqytetin shqiptar, Tiranë, i cili burgosur sëbashku me një prift katolik dhe një prift ortodoks për 25 vjet.

“Ne ishim vëllezër të Perëndisë”, më tha ai. “Ne u lutëm së bashku, vuajtëm së bashku”. Të dy priftërinjtë vdiqën në burg, ndërsa unë isha kockë e lëkurë kur dola nga burgu ka thënë ai”.

Libri Enver Hoxha është botuar pak kohë më parë edhe në gjuhën angleze.

http://www.thetablet.co.uk/books/10/8335/stalin-was-a-liberal

 

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas