-U tha në Opinion

Endri Shabani: Cilat janë zonat që do vendosin rezultatin e zgjedhjeve


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:49 - 07/01/21 |
el ida

Endri Shabani, Kryetar i “Nisma Thurje” tha gjatë një lidhjeje në emisionin “Opinion”, se betejat kryesore elektorale në vend do të bëhen në zonat zgjedhore që kanë një numër më të lartë kandidatësh. Në këtë kontekst Shabani veçoi qarkun e Tiranës, ndërsa gjithashtu tha se zona që do të bëjnë diferencën janë zonat urbane, pasi në zonat ruralë për një sërë arsyesh zgjedhësit janë më të pak të lirë për të votuar jashtë interesit imediat.

Pjesa nga biseda në “Opinion”

Fevziu: Ku do të jenë betejat kryesore për të ndryshuar rezultatin?

Shabani: Aty ku ka më shumë numër kandidatësh, në zonat zgjedhore me më shumë numër kandidatësh si Tirana apo Durrësi, dhe e dyta aty ku ka më shumë votues urbanë. Për mënyrën se si veprojnë partitë nëpër zonat rurale, strukturat partiake, votimi familjar etj., i bën më pak të lirë votuesit për të votuar përtej interesit imediat. Shpesh shfrytëzohet varfëria e popullatës, për t’i blerë për t’i lidhur me interesa.

Fevziu: Shabani, nga eksperienca ime më ka rezultuar se kush fiton Tiranën fiton zgjedhjet.A është Tirana indikatori kryesor?

Shabani: Unë besoj që po. Shtoji kësaj dy gjëra: që për shkak të lëvizjeve demografike numri i votuesve është rritur, Tirana do të jetë beteja kryesore. Por nuk duhen neglizhuar qytete të tjera të mëdha, si Durrësi, Shkodra, Elbasni, Fieri, Vlora e kështu me radhë./Opinion.al

Pas