Aktualitet

Emrat/ Kandidatët për KQZ e re, nga Lefterie Lleshi te Theodhori Sollaku


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:00 - 16/09/20 |
Al Do

 Komisioni i ri Qendror i Zgjedhjeve, produkt i marrëveshjes së 5 qershorit në Këshillin Politik, pritet të plotësohet me aëtarët e rinj në strukturat e reja.

Aktualisht për 12 vendet vakante kanë aplikuar 25 persona. Në listën e kandidatëve për kryekomisioner është ish-kryetarja e KQZ, Lefterie Lleshi, ish anëtari i Hysen Osmanaj, po ashtu dhe ish kryetari i Njësisë Bashkiake nr.11, Haki Mustafa.

Në listën aplikantëve për postin e kryekomisionerit është dhe emri i Arben Xhikut dhe Halil Hysenit, si dhe Irsa Rucit.

Për rolin e zv/komisionarit janë 3 kandidatë, Hysen Osmanaj, Arben Xhiku dhe Haki Mustafa.

Ndërkohë që një emër  që ka aplikuar për të qenë pjese e strukturave të reja të KQZ-së është emri i ish-kryeprokurorit, Theodhori Sollaku. Ai ka aplikuar për dy poste, atë të Komisionit Rregullator dhe Komisionit të Akimimeve dhe Sanksioneve.

Ndërkohë janë 14 kandidatë për komisionin rregullator e 13 për komisionin e ankesave.

Kandidatët për Komision rregullator
Iris Ruci, Agim Paskali, Hysen Osmanaj, Lefterije Lleshi, Odeta Berberi, Arens Cela, Anjeza Dajzmaili, Spiro Maliqi, Naim Mecalla, Durim Grabova, Arben Xhiku, Haki Mustafa, Lindita Tako

Kandidatët për KAS
Agim Paskali, Hysen Osmanaj, Ledio Braho, Lefterije Lleshi, Arens Cela, Spiro Maliqi, Redinela Beqiraj, Durim Grabova, Farie Osmani, Theodhori Sallaku, Eldrina Karafili, Arben Isaraj, Lindita Tako

Afati për dorëzimin e kandidaturave deri më datë 18 shtator. /Opinion.al

Pas