Kryesore

Emrat jashtë listave të PD/ Basha: Kryesia merr vendimet përfundimtare


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:00 - 26/10/20 |
Opi Nion

Kryedemokrati, Lulzim Basha, në konferencën me gazetarët ditën e sotme ka folur edhe për vendimin e Komisionit të Vlerësimit të figurave në PD, për të lënë në listën e pritjes disa kandidatë për deputetë.

13- ish anëtarë të kryesisë së Partisë Demokratike dhe ish-deputetë të saj morën një shtyrje të miratimit të emrit të tyre në listat për kandidatë për zgjedhjet e 25 Prillit. Ky vendim erdhi nga Komisioni i Vlerësimit të Kandidatëve, ndërkohë që mes emrave spikati Ervin Salianji, Izmira Ulqinaku, Luan Baci, Nadire Meçorapaj, Romeo Gurakuqi apo Tritan Shehu.

Basha tha se vendimi për ta do të merret nga Kryesia dhe Këshilli Kombëtar.

Mendoj se komunikimi ynë për këtë çështje ka qenë i qartë. Në radhë dua të shpreh falenderimin për interesin që media ka treguar. Kjo është një tregues i një fryme ndryshimi, të hapjes së  PD, të gjithëpërfshirës së anëtarësisë. Ia dolëm që falë angazhimit të anëtarësisë së PD, besimit që investuan në këtë proces, integritetit me të cilën u zhvillua ky proces, ia dolëm  që ta zbatonim për herë të parë këtë proces të seleksionim të kandidatëve.  Kjo është një qasje e re që sot zhvillohet brenda PD dhe është një shenjë e qartë si do të konceptojmë qeverinë nesër, ku interesat e qytetarëve do të jenë parësore.

Ky proces tregon në vetvete ndryshimin që ka nisur brenda shtëpisë tonë dhe nesër do të jetë pjesë e mendësisë me të cilin do të qeverisim.

Raporti i Komisionit do të shqyrtohet nga organet vendimmarrëse që janë kryesia dhe këshilli kombëtar. Unë dua të falënderoj anëtarët e komisionit, për përkushtimin dhe punën voluminoze që kanë bërë. Anëtarësia ka folur dhe organet vendimmarrëse, kryesia dhe këshilli kombëtar bazuar në këto vendime dhe propozime pasi të shqyrtojnë raportin e Komisionit do të marrin vendimet përfundimtare siç e ka statuti”, tha Basha./ Opinion.al

Pas