Aktualitet

EMRAT/ 5 prokurorë dorëzojnë dokumentacionin si kandidatë për në KLP


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:58 - 03/09/21 |
Opi Nion

Pesë prokurore kanë shprehur interes dhe kanë dorëzuar dokumentacionin e kërkuar nga prokuroritë e juridiksionit të përgjithshëm për kandidatë në Këshillin e Lartë të Prokurorisë:

Prokurorët janë si më poshtë:

Znj. Deniona Katro, prokurore, Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë, Tiranë;

  1. Zeqir Hoda, prokuror, Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë, Tiranë;
  2. Z. Sokol Stojani, prokuror, Prokuroria e Përgjithshme;
  3. Znj. Elona Alvora, prokurore, Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë, Vlorë;
  4. Z. Ludovik Doda, prokuror, Prokuroria e Apelit, Durrës

Nga ana e Prokurorisë së Përgjithshme brenda 7 ditëve nga përfundimi i afatit për dorëzimin e shprehjeve të interesit, do të bëhet verifikimi i dokumentacionit dhe kushteve ligjore. Pas përfundimit të kësaj procedure kandidaturat do të shpallen në faqen zyrtare, për të vijuar me organizimin e mbledhjes së përgjithshme të prokurorëve pas thirrjes të saj nga Prokurori i Përgjithshëm, në përputhje me legjislacionin në fuqi.

Ndërkohë kujtojmë se sot ishte dita e fundit e shprehjes së interesit për kandidatë në Këshillin e Lartë të Prokurorisë e shpallur nga Prokurori i Përgjithshëm Z. Olsian Çela në 22 korrik 2021 bazuar në ligjin 115/2016 “Për organet e qeverisjes së sistemit të drejtësisë”./Opinion.al

Pas