Kronikë

Emrat /32 policët e arrestuar, tentuan të shpëtojnë duke thyer kamerën e sigurisë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:20 - 10/04/22 |
Opi Nion

32 efektivët të policisë kufitare në pikën e kalimit në Morinë, u arrestuan të premten me urdhër të prokurorisë së posaçme SPAK, për korrupsion dhe shpërdorim detyre. Operacioni u zhvillua mes Kosovës e Shqipërisë. Zyrtarisht SPAK tha se pas një hetimi 1 vjeçar, janë lëshuar 34 masa sigurie, 32 prej të cilave janë punonjës policie që kanë ushtruar funksione të ndryshme në Drejtorinë e Kufirit dhe Migracionit Kukës.

Për 17 prej tyre, gjykata e posaçme ka caktuar masën e arrestit shtëpiak, ndërsa 14 të tjerë do të qëndrojnë në arrest shtëpie dhe tre të tjerë janë pezulluar nga detyra

Sipas SPAK ata i kanë kryer veprat penale në bashkëpunim, ku sipas burimeve policët merrnin nga 10 deri në 100 euro personave që kishin sende te paligjshme apo nuk plotësonin dokumentacionin e nevojshëm për të kaluar kufirin. Mësohet se punonjësit e policisë i bashkonin lekët, dhe në fund i ndanin me njëri-tjetrin. Zyrtarisht Prokuroria e Posaçme thotë se janë dokumentuar 312 episode të veprimeve korruptive të efektivëve të policisë.

Por sikurse mësohet, efektivët kanë kuptuar se ishin në përgjim përpara arrestimit. Ata kanë konstatuar një kamera sigurie të vendosur në kondicionerin e sallës në pikën doganore të cilën e kanë thyer. Por në sallë kishte edhe kamera e përgjues të tjerë të cilat faktuan provat e shpërdorimit të detyrës.
Emrat
1. Laert Shkëlqim Sulo
2. Ani Xhemal Hoxholli
3. Emilton Ismet Asllanaj
4. Halim Azem Shehu
5. Arben Bajram Kastrati
6. Arjan Ahmet Sokoli
7. Dashnor Ali Braha
8. Elidjana Xhevahir Toçila
9. Endrit Arben Uka
10. Fatri Bari Iseberi
11. Bedri Xhezair Duraku
12. Avni Hajredin Tershalla
13. Arben Man Goçi
14. Reni Isuf Dokolli
15. Shpëtim Qemal Cenaj
16. Atli Nazmi Jashari
17. Klevis Gani Salkurti
18. Muhamet Qemal Cengu
19. Rezarta Refat Lako
20. Vehbi Shukri Nerguti
21. Vojsava Xhevahir Selmani
22. Xhuliana Kastriot Maksutaj
23. Fatri Ruzhdi Braha
24. Arta Myfit Rredhaj
25. Gezim Haxhi Duraku
26. Haqif Elmaz Halilaj.
27. Kapllan Qazim Dogjani
28. Mimoza Reshat Shahinaj (Ismailaj).
29. Xhaferr Bislim Elezi
30. Sazan Elez Ibra
31. Sule Demir Onuzi
32. Urim Ismal Lami (Elezi)

Pas