Sport

Emery i heq Xhakës shiritin e kapitenit pas incidentit me tifozët


               Publikuar në : 22:25 - 05/11/19 |
Al Do

Trajneri i Arsenalit, Unai Emery ka konfirmuar se i ka hequr shiritin e kapitenit Granit Xhakës.

Xhaka pati një përplasje në distancë me tifozët e Arsenalit më 27 Tetor pas barazimit 2-2 me Crystal Palace. Ata e fërshëllyen atë teksa ai largohej nga fusha. Kjo gjë e acaroi lojtarin i cili hoqi bluzën i nevrikosur duke parë nga tifozët.

“Kam pasur një takim me të dhe i thashë që ai nuk është më kapiten i grupit. Ai e pranoi vendimin tim. Më duhej të merrja një vendim dhe tani çështja është e mbyllur” tha Emery.

Ai lajmëroi gjithashtu se shiriti i kapitenit i ka kaluar sulmuesit Pierre-Emerick Aubameyang.

Pas incidentit me tifozët Emery tha se Xhaka duhet ti kërkojë falje nga tifozerisë s1% klubit, duke thënë se ai “e di se ai kishte gabuar”.

Sidoqoftë, Xhaka nuk pranoi të shkonte aq larg, megjithëse ai tha se u nxitua në reagimin e tij duke mos treguar  respekt ndaj fansave.

“Skenat që ndodhën rreth zëvendësimit tim më kanë ndikuar thellësisht,” tha Xhaka në deklaratën në Instagram muajin e kaluar. “Unë e dua këtë klub dhe gjithmonë jap 100% në fushë.

“Ndjenja ime për të mos u kuptuar nga tifozët, dhe komentet e përsëritura abuzive në ndeshjet dhe në mediat sociale gjatë javëve dhe muajve të fundit, më kanë lënduar shumë.

“Njerëzit kanë thënë gjëra të tilla si,” Ne do t’ju thyejmë këmbët “,” Vrasim gruan tënde “dhe” Uroj që vajza jote të sëmuret me kancer “. Kjo më ka nxitur dhe unë arrita në pikën ku nuk mbaja më kur ndjeva refuzimin në stadium”. /Opinion.al

Pas