Aktualitet

Emërimi i Altin Binajt në Gjykatën Kushtetuese, reagojnë Kim e Soreca


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:35 - 17/12/20 |
Semiljana Azizi

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipëri, Yuri Kim e ka cilësuar lajm të madh miratimin e gjyqtarit të 5-të të Gjykatës Kushtetuese.

Kim shprehet se tashmë Gjykata Kushtetuese ka nevojë edhe për një tjetër emërim që të jetë funksionale.

Sipas ambasadores emërimi i Altin Binajt është një hap i madh i cili e ka afruar Shqipërinë një hap më afër Bashkimit Europian dhe tregon një bashkëpunim të mirë mes Parlamentit, Kuvendit dhe KED.

Kujtojmë që pak ditë më parë në një intervistë që Kim ka dhënë për VOA, është shprehur se Gjykata Kushtetuese do të jetë gati në 31 dhjetor të 2020.

Lajm i madh: Parlamenti miratoi gjyqtarin për Gjykatën Kushtetuese. Tani ka nevojë për 1 gjyqtar tjetër për Gjykatë Kushtetuese funksionale. Ne shpresojmë që KED të dërgojë listën e kandidatëve te Pres ASAP. Kjo është një arritje madhore e cila do të lëvizë një hap më afër BE-së dhe reflekton bashkëpunimin e fortë të KED, Presidentit dhe Kuvendit.”– shkruan Kim në Twitter.

Ndërkaq një tjetër regim ka ardhur nga Ambasadori i BE-së, Luigi Soreca për emërimin e anëtarit të ri të Gjykatës Kushtetuese.

Nëpërmjet një postimi në “Twitter”, ai e konsideron nisjen e punës së Gjykatës Kushtetuese një nga hapat e parë i cili do të siguroj një tryezë ndërqeveritare për bisedimet e hapjes së negociatave dhe integrimin e Shqipërisë në BE.

Sot Parlamenti Shqiptar ka caktuar Z. Altin Binaj si anëtar të Gjykatës Kushtetuese, duke u bazuar në
opinionin e qershorit të kaluar nga Komisioni i Venecias. Kjo sjell funksionalitetin e plotë të Gjykatës. Ishtë thelbësore tani që KED të finalizojë pa vonesë listat për anëtarët e tjerë që do të emërohen nga Presidenti. Funksionaliteti i plotë i Gjykatës është një hap kryesor për të kompletuar listën e kushteve të nevojshme për fillimin e KPGJ-së së parë për bisedimet e pranimit midis Shqipërisë dhe BE.”– shkuar Soreca në Twitter./Opinion.al

Pas