Aktualitet

Ekspertja e ISHP për vaksinën: E sigurt, e ngjashme me vaksinën e gripit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:13 - 26/03/21 |
Opi Nion

Përgjegjëse e Programit Kombëtar të Vaksinimit në ISHP, Erida Nelaj është shprehur sot se vaksinat kineze të ardhura ditën e djeshme në Shqipëri janë të sigurta dhe efektive.

Ajo e ka cilësuar atë si një vaksinë të ngjashme me vaksinën e gripit.

Është një vaksinë e sigurt. Është një vaksinë që ka marrë autorizimin e përdorimit në vendin e vet, gjithashtu dhe në 22 vende të tjera. Janë me miliona doza të administruara dhe nuk ka pasur asnjë lloj efekti anësor. Është shumë e ngjashme me vaksinat e gripit. Pra si praktikë, si teknologji ndryshon nga AstraZeneca dhe Pfizer, por është e ngjashme me atë të gripit, që është një teknologji e mirënjohur tashmë. Kështu që prandaj dhe kjo ka lehtësira. Kjo ka vaksinë ka aplikuar dhe te Organizata Botërore e Shëndetësisë për të marrë parakualifikimin”, tha Nelaj.

Kujtojmë që vaksina kinezë erdhi ditën e djeshme në Shqipëri dhe lajmin e ka bërë të ditur vetë kryeministri Rama, teksa nga Rinasi është shprehur se është në bisedime për të sjellë fabrikën e prodhimit të vaksinave në vend.

Teksa në vend ka filluar vaksinimi është premtuar nga se të hënën do të nis vaksinimi masiv./Opinion.al

Pas