Bota

Ekspertët: Pse njerëzit me ankth e depresion kanë nevojë për dozë të 3-të vaksine


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:55 - 30/10/21 |
Opi Nion

Agjencia Europiane e Barnave ka miratuar marrjen e dozës së tretë të vaksinës anti-COVID për njerëzit që kanë një sistem imunitar të dobët.

Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) ka bërë me dije se çrregullimet e shëndetit mendor, duke përfshirë depresionin dhe skizofreninë, janë në listën e kushteve shëndetësore që rrisin rrezikun e njerëzve për COVID-19 më të rëndë.

Kësisoj është më e rëndësishme që individët me çrregullime të humorit të vaksinohen kundër COVID-19. Duke pasur parasysh rrezikun e tyre në rritje, njerëzit me sëmundje të rënda mendore kanë gjithashtu të drejtë të marrin një vaksinë përforcuese.

Pse sëmundjet mendore janë faktor rreziku? 

Ndonëse nuk është e qartë se pse çrregullimet e humorit e bëjnë dikë më të ndjeshëm ndaj COVID-19, ekspertët besojnë se ka faktorë të shumtë që kontribuojnë. Sipas Dr. Kristin Francis , një psikiatër për fëmijë dhe adoleshente, ka gjithashtu shumë pabarazi shëndetësore që shihen te njerëzit me probleme serioze të shëndetit mendor.

Individët me çrregullime të rënda të humorit shpesh përballen me barriera në aksesin e kujdesit shëndetësor dhe kanë vështirësi për të përballuar medikamentet që mund të përmirësojnë gjendjen e tyre. Shumë përjetojnë paqëndrueshmëri në strehim, mungesë sigurie financiare, janë të ekspozuar ndaj padrejtësive racore dhe përjetojnë pasiguri ushqimore, e cila përfundimisht mund të zvogëlojë reagimin e tyre imunitar, thotë Françesku.

Simptomat që lidhen me çrregullime të caktuara të shëndetit mendor mund të zvogëlojnë gatishmërinë e një personi për t’u vaksinuar ose t’i bëjnë ata të përfshihen në sjellje më të rrezikshme që mund të rrisin shanset e tyre për t’u ekspozuar ndaj COVID-19. Shëndeti fizik dhe mendor shkojnë dorë për dore. “Kjo marrëdhënie e pandashme do të thotë që ne duhet të trajtojmë çështjet e mendjes në të njëjtën kohë me trupin tonë. Nuk mund të jesh fizikisht i shëndetshëm nëse nuk je i shëndetshëm mendërisht dhe anasjelltas”, tha Miller.

Shtimi i çrregullimeve të shëndetit mendor në listën e kushteve me rrezik të lartë të CDC-së nënkupton që njerëzit me çrregullime të caktuara të humorit kanë të drejtë të marrin një vaksinë përforcuese. “Njerëzit me depresion, çrregullim bipolar ose skizofreni duhet të marrin një vaksinë përforcuese”, thotë Saltz. Sipas Saltz, ata me një sëmundje të rëndë mendore duhet të pranojnë se kanë një shans më të madh për të përjetuar gjendje më të rëndë nese preken nga COVID-19.

Pas