Aktualitet

Ekskluzive/Vrasësi i Linzës, Ervis Martinaj, bastet e paligjshme, si u zbulua nga skedina e Taxhikistanit?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:07 - 13/11/15 |
b.f

Ervis Martinaj, i dyshuar për implikim në vrasjen e Enton Nikaj, ditën e djeshme në fshatin Linzë të Tiranës, ka një të shkuar dhe të tashme të errët edhe  në krijimin e lojrave e paligjshme të fatit.

Interesante është historia se si në vitin 2013, Martinaj u zbulua nga Prokuroria për organizim të këtyre basteve, falë një denoncimi që nuk kishte lidhje me të personalisht, por me atë që më pas do të zbulohej se ishte kompania që ai kishte krijuar.

Sipas dokumentit gjyqësor që zotëron Opinion.al, “Më datë 11.07.2013, mbi bazë të kallëzimit penal të shtetasit Genci Berberi, Prokuroria pranë Gjykatës Rrethit Gjyqësor Tiranë, ka regjistruar procedimin penal Nr.3717 te vitit 2013.

Shtetasi Genci Berberi në datë 13.03.2013 ka luajtur në një pikë bastesh sportive në rrugën “Frederik Shiroka” dhe kjo pikë sipas tij është në pronësi të shtetasit Elvis Gjetani. Konkretisht atë ditë ai ka vendosur rreth 40 bileta në shumat 500-1.500 lekë.

Për ndeshjen Tajikistan U17- Kargyztan U17 koinficenti për fitoren e skuadrës së pare ishte 8 dhe për këtë ndeshje ai ka vënë disa baste. Pas rreth dy orësh që perfunduan të gjitha ndeshjet, kompania BASTE LIVE ndërroi koificentin e ndeshjes Tajikistan U17- Kargyztan U17 nga 8.00 në 1.00 .

Pas kësaj ai ka komunikuar me shtetasin Johan Kokeri, punonjës te pika, i cili ka folur në telefon me punonjës të qendrës dhe ata i kanë thënë që ishte një gabim njerëzor. Më vonë ai ka komunikuar edhe me pronarin e kompanisë BASTE LIVE, Z. Elvis Gjetani dhe kanë vazhduar pretendimin e tyre se ky ishte një gabim njerezor.

Për të sqaruar këtë fakt, kallzuesi Genci Berberi ka patur edhe një takim me shtetasin Elvis Gjetani dhe gjatë këtij takimi i është konfirmuar nga Elvisi se nuk do të shlyhej”. Për këtë arsye thuhet në relacionin e Gjykatës së Tiranës, shtetasi Genci Berberi ka paraqitur në Prokurori edhe biletat e luajtura në pikën e mësipërme me koificentin e mësipërm.

Por çfarë ka ndodhur? Pas verifikimit të kryer, Prokuroria e Tiranës ka rezultuar se kompania ka për ortak Ervis Martinaj, por pika e basteve ku paditësi ka vendosur skedinat ishte e paregjistruar, pra punonte në informalitet.

Për këtë arsye, pas dëshmive të mbledhura, Ervis Martinaj u dënua me gjobë 300 mijë lekë për “Organizim të Llotarive të Palejuara”, ndërsa personi që u bë shkak për zbulimin e pikës së paligjshme të basteve, nuk i mori paratë për ndeshjen me Taxhikistanin, e cila iu vlerësua me koificent 1. Ndërkohë që burime për Opinion.al, thanë se Martinaj është ende në proces gjyqësor po për të njëjtën akuzë.

ervis martinaj 1

ervis martinaj 2

 

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas