Politikë

Ekonomi: Do shkojmë në zgjedhje me udhëheqësin politik dhe shpirtëror


               Publikuar në : 20:49 - 15/04/19 |
Opi Nion

Deputetja e PS-së Milva Ekonomi, e ftuar në “Abcnews”, ka folur në lidhje me protestën e opozitës të zhvilluar dy ditë më parë.

Ekonomi është shprehur se policia u detyrua nga protestuesit për të përdorur gaz lotsjellës dhe ujë.

Po ashtu, deputetja socialiste u është përgjigjur deklaratave të opozitës, ku shprehen se në zgjedhje shkojnë vetëm pas dorëheqjes së Edi Ramës nga posti i kryeministrit.

Deputetja tha se Partia Socialiste do të shkojnë në zgjedhjet e qershorit me udhëheqësin e saj politik dhe shpirtëror, Edi Ramën.

Do të ketë mazhoranca një opsion për të ulur opozitën në tryezë?

Së pari këto protesta kombëtare që kanë këtë numër dhe që bëhen sa herë që ne kemi Parlament. Ne jemi të mbështetur ose mbikëqyrur nga tre kordone policie dhe kemi një shoqërues që na çon deri në hyrje të sallës së Parlamentit. Imazhet që pamë të shtunën janë imazhe që lëvizin në gjithë mediat ndërkombëtare. Bëjnë një imazh negativ për Shqipërinë dhe për turizmin. Kur Alibeja ka thanë është shpirti i protestë, por nuk besoj se është shpirti i popullatës në protestë. Në fakt ajo që ne shikojmë është se protesta ka një skenar të pakonfirmuar dhe përfundon me një himn të stonuar. Nuk është se ka një mesazh tjetër, është një mesazh i përsëritshëm. PS ka një qëndrim konkret për këtë gjë. Palët politike kanë të drejtë të marrin pjesë në zgjedhje.

A ja vlen të hyni në zgjedhje pa opozitën?

Kjo opozitën la në baltë elektoratin e vet. Liderët politikë duhet të jenë të matur për ta çuar Shqipërinë drejt BE. Të shkuarit në zgjedhje është një nga elementët e funksionimit të demokracisë. Zëvendësimi i tyre në Parlament po bëhet. Opozita që nuk është një opozitë e re, por është një opozitë me elementë të rinj po merr vrull në Parlament. Ka debate në Parlament. Po vihet re që po gulon edhe njohuria parlamentare. Do shkohet në 30 Qershor dhe zgjedhjet janë detyrim. Kjo është një nga rrugët që ka zgjedhur PS për të shkuar në zgjedhjet e 30 Qershorit. Dhe ne udhëheqës edhe politik edhe shpirtëro kemi zotin Edi Rama. Me Edi Ramën ne në 30 Qershor hapim qendrat e votimit./Opinion.al E.Xh

Pas