Bota

Egjipt/Gjenden 27 sarkofagë, të mbyllur prej 2500 vitesh


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:17 - 20/09/20 |
Opi Nion

Të varrosur 2.500 vite më parë dhe që nga ajo nuk qenë hapur kurrë. Janë 27 sarkofagë që kanë kanë dalë në dritë  nga arkeologët në një varrezë antike në Egjipt.

Varret janë gjetur brenda një pusi në një vend të shenjtë në Saqqara, një vend varrimesh aktiv për më shumë se 3 mijë vite dhe trashëgimi e Unesco-s.

Ky zbulim sikurse bën me dije Bbc, është konsideruar nga ekspertët si një prej më të mëdhenjve në llojin e tij.

Fotografitë e publikuara tregojnë arkivolët prej druri të ruajtur mirë dhe të pikturuar në ngjyra të gjalla./Opinion.al

Pas