Kronikë

Efektivi e transportoi në hotel në Durrës.Kur u pa për herë të fundit Ervis MartinajBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:00 - 25/08/22 |
Opi Nion

Detaje të reja kanë dalë nga dosja e Prokuorisë së Kurbinit  në lidhje me oficerin e Forcave Operacionale në Policinë e Shtetit Jeton Lami, i cili është arrestuar pasi akuzohet se ka ndihmuar dhe më pas ka transportuar me automjet të shumëkërkuarin, Ervis Martinaj.

Sipas dosjes, Lami e ka transportuar Ervis Martinaj të shoqëruar me një vajzë me një automjet luksoz “Audi A8”  me datë 5 gusht nga Peza në një hotel në Durrës. Në pamje filmike ai shfaqet rreth orës 21:15 të mbrëmjes dhe e merr serish te nesërmen Martinaj, ndërsa sipas gazetares Klodiana Lala i pranishëm ka qenë dhe një person i katërt që nuk është identifikuar ende.

Me datë 7, Martinaj është parë nga kamerat e sigurisë në Tiranë, ndërsa dy ditë më vonë xhaxhai i tij kallëzoi në polici se kishte humbur kontaktet me të.

“Sipas të dhënave paraprake të Prokurorisë së Kurbinit rezulton se Lami ka shoqëruar me Audi A8 Ervis Martinaj bashkë më një vajzë.  Ata rezultojnë të jenë nisur nga Peza në drejtim të Durrësit në një hotel në datën 5 gusht në orën 21:15 ndërsa shihen në pamjet e sigurisë teksa hyjnë në një hotel. Sipas të dhënave paraprake dhe pamjeve filmike të Prokurorisë së Kurbinit rezulton se Ervis Martinaj dhe vajza që e shoqëronte kanë dalë të nesërmen dhe janë shoqëruar nga oficeri dhe një person tjetër që nuk është identifikuar ende. Edhe vajza që e shoqëronte është marrë në pyetje. Pamjet e fundit të Ervis Martinaj janë në Tiranë më 7 gusht dhe më pas nuk dihet asgjë për të. Sipas familjes ai ka humbur kontaktet më datë 9 gusht”, zbuloi gazetarja e kronikës, referuar dosjes hetimore.

Martinajn është shpallur në kërkim nga policia pas dëshmisë së Nuredin Dumanit, i cili tha para hetuesve se Ervis Martinaj kishte porositur vrasjen e Endrit Dokles, atentat që nuk u realizua.

Pas