Aktualitet

E rrallë/ Zbulohet gjurma e dinozaurit 230 milion vjeçarBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:06 - 03/05/16 |
b.f

Një eskursionist në Spanjë thuajse pësoi një goditje në zemër, kur gjatë një shëtitje në mal gjeti një fosile dinozauri, që ka jetuar në tokë rreth 230 milion vite më parë.

Zbulimi i jashtëzakonshëm është bërë në malet në veri të Barcelonës, në zonë e Olesa de Montserrat dhe sipas arkeologëve, kjo fosile është ruajtur në gjendje shumë të mirë.

Sipas ekspertëve të fushës, gjurma është bërë nga një zvarranik gjigant Isochirotherium, i cili ka një ngjashmëri me krokodilin e sotëm dhe se gjurmët të tilla janë gjetur dhe më parë në Angli dhe Skoci./Klan

Chirotheriumgjurma

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas