Aktualitet

“E përkushtuar të përballet me plagët e trafikimit”, Yuri Kim vlerëson ShqipërinëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:50 - 25/05/22 |
Opi Nion

Në “Forumin e Lirisë Ballkanike” me temë “Trendi aktual i trafikimit të qenieve njerëzore në Ballkan”,  ambasadorja e SHBA-ve në Shqipëri, Yuri Kim  ka vlerësuar Shqipërinë  për  hapat që ka ndërmarrë për trafikimin e qenieve njerëzore.

Kim tha se trafikimi i qenieve njerëzore “është çështje e rëndësishme që mbledh të gjithë vendet bashkë. Jam e sigurt që Shqipëria është e përkushtuar të mbajë qëndrim në çështjen e trafikimit të qenieve njerëzore”.

“Është çështje e rëndësishme që na mbledh të gjithëve bashkë. Për 4 mijë vite trafikimi dhe skllavëria kanë qenë plotësisht të pranuara. Trafikimi , skllavëria është e ndaluar. Jam e sigurt që Shqipëria është e përkushtuar të mbajë qëndrim në çështjen e trafikimit të qenieve njerëzore. Vlerësoj që Shqipëria ka ndërmarrë hapa për të ndëshkuar personat e dyshuar për trafikim. Viktimat e trafikimit duhet të jenë të përshtatura, po flasim për qenie njerëzore me emër me fytyrë. Qeveria ka miratuar një plan kombëtar për trafikimi, por mbetet ende shumë punë për tu bërë,” tha Yuri  Kim.

Pas