Bota

Dyshohet se i përkiste Adolf Hitlerit, ngordh aligatori 84-vjeçar


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:05 - 25/05/20 |
el ida

Saturni, një aligator i njohur ndërkombëtarisht, ka ngordhur në kopshtin zoologjik të Moskës të premten në moshën 84-vjeç. Kjo në vetvete e bëri Saturnin të pazakontë, pasi jetëgjatësia normale për një aligator është 30 deri në 50 vjet.

Por ky ishte aspekti më pak i pazakontë i biografisë së Saturnit.

Saturni lindi në natyrën e egër diku në Mississippi në 1936 dhe u dërgua në kopshtin zoologjik të Berlinit, nga ku u zhduk në 23 nëntor 1943, pas një fushate të bombardimeve ajrore të Aleateve në Berlin. Një bombë goditi drejtpërdrejt akuariumin e kopshtit zoologjik dhe, sipas raporteve të asaj kohe, të gjithë aligatorët dhe krokodilët u vranë.

Në fakt, nga 16.000 kafshët e mbajtura dikur në kopshtin zoologjik të Berlinit, vlerësohet se më pak se 100 i mbijetuan luftës. Saturni ishte njëri prej tyre. Dy vjet e gjysmë më vonë, në qershor 1946, Saturni u zbulua dhe u kap nga forcat britanike të okupimit.

Kujdestaria e aligatorit u transferua në trupat aleate sovjetike në Berlin pas Luftës së Dytë Botërore, të cilët më pas e dërguan në Moskë, ku ai do të jetonte 74 vitet e ardhshme.

Në Moskë lindën thashethemet intriguese që Saturni i përkiste Adolf Hitlerit./Opinion.al

Pas