Kronikë

Durrës/ Del nga burgu pas masave të COVID, 25-vjeçari dhunon policët


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:17 - 22/05/20 |
Opi Nion

Një 25-vjeçar është arrestuar nga Policia e Durrësit pasi ka thyer karantinën dhe masën e sigurisë të arrestit në shtëpi.

Sipas informacioneve, i riu është liruar nga burgu i Rrogozhinës në kuadër të masave anti-covid duke u lejuar të vazhdonte vetkarantinimin gjatë arrestit në shtëpi.

Në momentin që policia ka konstatuar se 25-vjeçari ka thyer masat, ai u është kundërpërgjigjur me dhunë.

Tashmë të riut përveç akuzës së tentativës për vrasje, i shtohen edhe akuzat e largimit të të burgosurit nga vendi i qëndrimit, dhe kundërshtim i punonjësit të policisë.

Njoftimi i Policisë së Durrësit:

“Gjithashtu u arrestua në flagrancë shtetasi M. B., 26 vjeç, banues në Durrës.

Për këtë shtetas, në kuadër të masave të mara për parandalimin e përhapjes së COVID-19, nga IEVP Rrogozhinë është vendosur që dënimin e mbetur ta kryente në shtëpi, duke u vetëkarantinuar.

Pas konstatimit se ky shtetas ndodhej jashtë ambienteve të banesës së tij, duke thyer masën e sigurisë “Arrest në shtëpi” dhe vetëkarantinimin, është shoqëruar në ambientet e Policisë nga shërbimet e Policisë, të cilët i ka kundërshtuar me dhunë.

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës, për veprat penale “Tentativë për vrasje”, ” Largimi i të burgosurit nga vendi i qëndrimit” dhe “Kundërshtim i punonjësit të policisë”./ Opinion.al

Pas