-Shëndeti

Drejtuesi i Pfizer: Nevojitet një dozë e katërt e vaksinës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:04 - 13/03/22 |
Opi Nion

Për të ndihmuar në shmangien e një vale tjetër të Covid-19, njerëzit do të kenë nevojë për një dozë të katërt vaksine, tha CEO i Pfizer Albert Bourla për CBS të dielën.

“Shumë variante po vijnë dhe Omicron ishte i pari që ishte në gjendje t’i shmangej në një mënyrë të aftë mbrojtjes imune që ne po japim,” tha Bourla për “Face the Nation” të CBS.

“Mbrojtja që po marrim nga doza e tretë është mjaft e mirë, për shtrimet në spital dhe vdekjet,” tha Bourla.

Por mbrojtja pas tre dozave nuk është “dhe aq e mirë kundër infeksioneve” dhe “nuk zgjat shumë” kur përballesh me një variant si Omicron.

“Është e nevojshme, një dozë e katërt për momentin,” tha Bourla për CBS.

Aktualisht, kushdo i moshës 12 vjeç e lart që ka marrë një dozë të dytë të vaksinës Pfizer të paktën pesë muaj më parë, mund të marrë një dozë të tretë.

Çdo person i moshës 18 vjeç e lart që ka marrë vaksinën Moderna me dy doza duhet të marrë një vaksinë përforcuese gjashtë muaj pas dozës së dytë, sipas Qendrave të SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Dhe kushdo që mori vaksinën me një dozë të vetme Johnson & Johnson duhet të marrë një vaksinë përforcuese pas dy muajsh, tha CDC.

Disa njerëz me imunitet problematik që kanë marrë tre doza të vaksinave Pfizer/BioNTech ose Moderna Covid-19 mund të marrin tashmë një dozë të katërt të vaksinës, sipas CDC.

Por nuk është e qartë nëse ose kur Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave mund të autorizojë një dozë të katërt të vaksinës Covid-19 për adoleshentët dhe të rriturit e shëndetshëm.

“Ne thjesht po ia dorëzojmë ato të dhëna FDA-së dhe më pas do të shohim se çfarë do të thonë ekspertët jashtë Pfizer,” tha Bourla për CBS.

Fëmijët nën 5 vjeç së shpejti mund të vaksinohen

Aktualisht, fëmijët e moshës 5 deri në 11 vjeç kanë të drejtë për dy doza pediatrike të vaksinës Pfizer Covid-19, por nuk janë ende të përshtatshëm për një përforcues. Pfizer po teston një dozë të tretë në atë grupmoshë tani.

Dhe fëmijët nën moshën 5 vjeç nuk kanë ende të drejtë për një vaksinë Covid-19 , megjithëse kjo mund të ndryshojë këtë pranverë, tha Bourla.

Të dhënat fillestare të provës tek fëmijët e moshës 2 deri në 5 vjeç treguan se dy doza të një vaksine më të vogël, të përmasave të fëmijëve, nuk dhanë imunitetin e pritshëm tek fëmijët 2 deri në 5 vjeç — edhe pse kjo dha për foshnjat e moshës 6 muajsh deri në 2 vjeç.

Kështu që Pfizer vendosi të shtojë një dozë të tretë për fëmijët nën moshën 5 vjeç në provën e saj në vazhdim.

Pfizer duhet të ketë të dhëna për provën e saj të vaksinës me tre doza për fëmijët e moshës 6 muaj deri në 5 vjeç deri në prill, tha Bourla për CBS të dielën.

Nëse autorizohet nga FDA dhe rekomandohet nga CDC, vaksinat Covid-19 për fëmijët e moshës 6 muaj deri në 5 vjeç mund të fillojnë që në maj, tha Bourla.

Një vaksinë më e qëndrueshme kundër të gjitha varianteve

Pfizer dhe Moderna kanë thënë se po punojnë për një vaksinë që do të mbrojë në mënyrë specifike kundër variantit Omicron. Nuk është ende e qartë nëse nevojitet një.

Bourla tha se Pfizer gjithashtu shpreson të bëjë një vaksinë që do të mbrojë kundër Omicron dhe të gjitha variantet e tjera të SARS-CoV-2 – virusi që shkakton Covid-19.

Qëllimi është të krijohet “diçka që mund të mbrojë për të paktën një vit”, tha Bourla për CBS të dielën.

“Dhe nëse jemi në gjendje ta arrijmë këtë, atëherë mendoj se është shumë e lehtë ta ndjekim dhe ta kujtojmë, në mënyrë që të mund të kthehemi në mënyrën se si jetonim më parë”, tha ai./Opinion.al

Pas