Aktualitet

Drejtori i OBSH tregon kur do vijnë testet e shpejta në Shqipëri


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:22 - 12/11/20 |
Al Do

Testet e shpejta të cilat nxjerrin përgjigjet për prekjen nga COVID-19 brenda 40 minutash do të jenë në Shqipëri brenda 8 apo 10 javësh.

Një fakt të tillë e ka bërë të ditur kreu i OBSH për Europën Dr. Hans Kluge gjatë konferencës për mediat në vizitën e tij në Shqipëri.

“Jemi marrë me kohën e dorëzimit të testeve të shpejta pas 8 apo 10 javësh. Ne po përpiqemi ta përshpejtojmë. Shkenca ka lëvizur shpejt. Të gjithë po koordinohemi për të përshpejtuar këtë punë”, tha Kluge.

Nga ana tjetër ministrja e shëndetësisë, Ogerta Manastirliu tha se qeveria shqiptare ka gati financimin.

“Jemi gati me financimit dhe do të kemi mundësinë që të mbështeti nga OBSH për testet e shpejt. Qeveria shqiptare ka gati financimin për blerjen e testeve të shpejta“, shtoi Manastirliu.

Sa i përket vaksinës antiCOVID, drejtori i OBSH sqaroi se si parashikohet që ajo të shpërndahet.

Vaksina është ajo që e quajmë një e mirë globale, 20% e propullsisë do ndahet në 3 nëngrupe, 3% e marrin menjëherë sapo të prodhohet, stafet mjekësore, përqindja tjetër shkon te personat mbi 65-vjec, dhe ata që janë të riskuar nga sëmundje koronare. OBSH është për këtë të mirë globale që të ketë barazi në shpërndarje.“, tha ai./ Opinion.al

Pas