Te Fundit

Drejtor i kabinetit te Ministrit te Jashtem me sherbim ushtarak ne Greqi


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:23 - 20/10/15 |
b.f

Mund te mbash post te larte ne Shqiperi por te besh sherbimin ushtarak ne Greqi. Dhe kjo i ndodh pikerisht shefit te kabinetit te ministrit te jashte te Shqiperise,Pirro Vëngut të cilit i ka ardhur thirrja për ushtar nga Greqia. Gazeta “Panorama” shkruan se prej pak ditësh në zyrën e Vëngut ka mbërritur një thirrje e Ministrisë së Mbrojtjes të Greqisë që ai të kryejë shërbimin e detyrueshëm ushtarak.

Vëngu është rreth 25 vjeç dhe është I pajisur me pasaportë greke.Sipas ligjit të shtetit fqinj ky shërbim kryehet deri në moshën 40 vjeçare. Legjislacioni në Athinë parashikon kryerjen e shërbimit ushtarak për 18 muaj dhe prej tij mund të shmangen vetëm ata që kanë probleme shëndetësore. Pirro Vëngu është prej 2 vjetësh në detyrën e shefit të kabinetit të Ministrit të Jashtëm. Nuk dihet ende nese shefi i kabinetit te ministrit te jashtem i eshte pergjigjur pozitivisht kesaj thirrjeje.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas